Vyhledat
  • Tým Airius

Ptačí chřipka (H5N1) - nebezpečný zabiják


Co je ptačí chřipka ?


Virus H5N1, obecně známý jako ptačí chřipka, je infekční virus, který se rychle šíří mezi jinak zdravými ptáky a může být v některých případech přenesen i na lidi. Existuje mnoho různých kmenů viru ptačí chřipky a většina z nich není pro lidi nebezpečná. V posledních letech byly ale identifikovány 4 kmeny, u nichž došlo k rozšíření i na lidi, a které mohou způsobit vážné zdravotní komplikace, pokud se včas neléčí.


Tyto 4 kmeny (H5N1, H7N9, H5N6 a H5N8) byly identifikovány v posledních 20 letech a jen několik lidí zemřelo v důsledku infekce jedním z nich. Protože ale není k dispozici vakcína, je důležité znát a rozlišit případné symptomy, i jak infekci předcházet.


I když tímto specifickým virem onemocní primárně ptáci, první přenos na lidi byl hlášen v roce 1996 v Číně. Od roku 2003 je u Světové zdravotnické organizace zaznamenáno více než 700 případů infekcí H5N1 u lidí.


Z těchto případů jde převážně o Asii, bylo ale postiženo více než 60 zemí. V minulém desetiletí byly případy H5N8 ptačí chřipky hlášeny u divokých ptáků ve Velké Británii. Ohnisky ptačí chřipky jsou často velké ekosystémy, jako třeba vnitřní komerční drůbežárny a živé drůbeží trhy.


Jaké jsou příznaky ptačí chřipky?


Obvykle se příznaky vyskytují 3 až 5 dní po infikování, ale mohou se objevit i velmi náhle. Zahrnují velmi vysokou teplotu, návaly, otupělosti, bolestivost svalů, kašel a bolest hlavy. Dalšími příznaky mohou být průjem, bolest žaludku nebo křeče, bolesti hrudníku či krvácení z nosu nebo dásní.


Ptačí chřipka může způsobit i vážnější problémy jako jsou pneumonie nebo syndrom akutní dechové tísně, a to během několika dnů po infikování. Z toho důvodu je velmi důležitá včasná léčba, aby se předešlo dalším komplikacím.


Jak se ptačí chřipka léčí?


Pokud se domníváte, že byste mohli být infikováni ptačí chřipkou, je nutné se na virus nechat otestovat. Pokud jsou testy pozitivní, budou vám podávány antivirotika, jako je Zanamivir (Relenza) nebo Oseltamivir (Tamiflu). Vzhledem k tomu, že ptačí chřipka může být rozšířena také lidským kontaktem, v případě nakažení budete muset zůstat v izolaci a dodržovat přísná hygienická opatření, aby se zabránilo dalšímu přenosu. Někdy lékaři mohou předepsat izolaci i pro lidi, s nimiž jste byli v kontaktu, i přesto, že jsou bez příznaků.


Jak se k lidem ptačí chřipka šíří?


Ptačí chřipka je roznášena převážně mezi infikovanými a zdravými ptáky vzduchem nebo přes fekální kontaminaci přítomnou na obuvi nebo třeba krmením. Virus se rychle šíří přes celá hejna, a je známo, že ta mohou infekci podlehnout během pouhých 28 hodin.


Lidé mohou chytit ptačí chřipku právě z kontaktu s infikovaným ptákem - buď mrtvým nebo živým přes sekrece - například při dotyku, návštěvou trhu, kde je prodávána drůbež, při zabíjení nebo přípravě drůbeže či při kontaktu s infikovaným trusem nebo ptačím hnízdem. Virus však nemůže být přenášen prostřednictvím konzumace plně vařené drůbeže nebo vajec.


Jak můžeme zabránit šíření ptačí chřipky?


Pokud přijdete do styku s nemocným nebo mrtvým ptákem, který by mohl být virem nakažen, neměli byste se ho dotýkat ani ho zvedat.


Pokud cestujete do zahraničí, do země, která nedávno hlásila epidemii ptačí chřipky, měli byste si pravidelně mýt ruce mýdlem, používat odlišné nádobí pro vařené a syrové maso. Ujistěte se také, že maso je důkladně uvařené a vyhněte se kontaktu s živými ptáky a drůbeží.


Existují i ​​jiné metody prevence, které můžeme využít, abychom si byli jistí, že udržujeme čisté a zdravé prostředí s minimálním rizikem nákazy ptačí chřipky, například pomocí systémů čištění vzduchu v budovách. Ty pomáhají eliminovat škodlivé viry, které se mohou ve vzduchu pohybovat.


Může čistění vzduchu zastavit šíření ptačí chřipky ?


PHI (photohydroionizace) - pokročilá oxidační technologie byla vyvinuta před více než 20 lety jedním z předních světových specialistů na čištění vzduchu, vody a v potravinářském průmyslu - RGF Environmental a značka Airius integrovali nejnovější verzi této technologie do řady ventilátorů. Speciální katalyzátor a UV světelný zdroj jsou součástí buňky každé jednotky a společně zefektivňují účinek PHI při uvolňování "ionizovaných hydroperoxidů" - molekul, které eliminují a neutralizují až 99 %+ škodlivých virů, bakterií i spór plísní. Ty mohou být pro lidský organismus škodlivé.


V testech provedených univerzitou v Kansasu (Kansas State University) byla prokázáno, že systém RGF PHI zabíjí 99 %+ všech virů ptačí a prasečí chřipky do 24 hodin. V podobném testu se ukázalo, že odstraní 99 %+ virů a bakterií, které byly přítomny na infikovaných plochách.


Schopnost dezinfikovat povrchy uvnitř vnitřního prostředí, stejně jako vzduch, je funkcí, kterou nabízí pouze vnitřní ventilátory využívající technologii PHI.


Technologie PHI je nyní používána po celém světě vládami, firmami, nemocnicemi a vojenskými zařízeními, s cílem zajistit čistý a bezpečný vzduch. Systém byl schválen americkou a čínskou vládou a mezi mnoha jinými subjekty po celém světě.


Volbou instalace systému Airius PureAir pomůžete chránit zdraví všech, kteří tráví čas uvnitř. Airius PureAir poskytuje konstantní tok neutralizovaného vzduchu, prakticky bez virů, a navíc ekologicky šetrným, udržitelným a technologicky pokročilým způsobem.


Pro více informací či konzultaci nás neváhejte kontaktovat:

E-mail: info@airius.cz nebo na + 420 602 312 175

70 zobrazení0 komentářů

Nejnovější příspěvky

Zobrazit vše