Vyhledat
  • Tým Airius

JAK PRODLOUŽIT ŽIVOTNOST POTRAVIN A REDUKOVAT PLÝTVÁNÍV obchodě REMA 1000 v dánském Korsøru hledal Jørgen Nordtorp a jeho tým řešení, jak co nejefektivněji naložit se zbylými potravinami a předejít tak jejich plýtvání.

Každý den se značná část čerstvých produktů včetně ovoce, zeleniny i květin, kazila a obchod je musel zlikvidovat. Stejné výzvě, které čelí tým REMA 1000, čelí téměř většina dalších supermarketů.


Je to proto, že mnoho faktorů přispívajících k rychlejší kazivost potravin, je způsobeno maloobchodním prostředím - a dokonce i samotnou produkcí. Teplota a vlhkost jsou dva nejčastější problémy, díky nimž se zkracuje doba trvanlivost a kvalita čerstvého ovoce a zeleniny. Různé produkty často vyžadují různé teploty, aby zůstaly čerstvé, příliš vysoká vlhkost podporuje růst plísní. Dalším faktorem, který výrazně ovlivňuje trvanlivost, je kvalita vnitřního vzduchu. Bakterie, plísně a plynný ethylen ve vzduchu přispívají k rychlejší kazivosti nezpracovaných potravin. Ethylen je uhlovodíkový plyn, který se vyskytuje jako součást přirozeného procesu zrání ovoce a zeleniny.


Ethylenový plyn se může hromadit v supermarketech, skladech a chladírenských zařízeních, a to především díky objemu skladovaných produktů. To vytváří zrychlené zrání produktů citlivých na ethylen, jako jsou bobule, brokolice a zelí, které se časem zhoršují kvůli vysokému obratu zásob, což znemožňuje úplnou dekontaminaci prostoru mezi jednotlivými dodávkami. V říjnu 2020 obchod REMA 1000 nainstaloval systém Airius PureAir do svých oddělení čerstvých produktů, pekáren a květinářství, aby se vypořádal s výzvami týkajícími se teplot, vlhkosti a kvality vzduchu.

O výsledku Jørgen Nordtorp řekl:


„Výsledek je překvapivě dobrý! Ovoce a zelenina zůstanou čerstvé o 1-2 dny déle než dříve.“

JAK PRODUKTY AIRIUS PUREAIR PRACUJÍ?

Řada Airius PureAir disponuje dvěma volitelnými technologiemi - Bipolární plazmové ionizace a Fotohydroionizace, které vytvářejí ionty a hydroperoxidy - což jsou bezpečné, přirozeně se vyskytující prvky, často označované jako čisticí prostředky „matky přírody“. Tyto čisticí prostředky nepřetržitě cirkulují destratifikačním ventilátorem, spojují se s plísněmi, choroboplodnými zárodky, bakteriemi a ethylenovým plynem a deaktivují je - díky tomu je prostředí ošetřené jednotkou bezpečné, bez zápachu a jednoznačně vhodné pro skladování potravin.


AIRIUS ZKOUŠKA: REDUKCE PLÍSNÍ

Jako příklad toho, jak řada Airius PureAir pomáhá prodlužovat životnost potravin, vytvořila společnost Airius dvě časosběrná videa, která jasně ukazují rozdíl mezi prostředím, kde je jednotka PureAir v provozu a v prostředí, kde ne.


V pětidenní studii byly dvě stejné sady čerstvých produktů včetně ovoce, zeleniny, chleba a masa uchovávány v ekvivalentním prostředí, s výjimkou toho, že v jednom z prostředí byl v provozu systém PureAir.V prostředí, kde byla jednotka PureAir v provozu, nevykazovaly čerstvé produkty žádné známky rozkladu ani na konci 5 dnů, zatímco produkty v druhé skupině se rychle kazily.


Druhý test používal stejné podmínky pro dvě identické misky s ovocem v průběhu 7 dnů. Do 3. dne vykazovalo již ovoce v prostředí, kde systém PureAir nebyl v provozu, známky rozpadu a do 7. dne bylo téměř úplně rozloženo. Na konci testu zůstalo veškeré ovoce z prostředí s PureAir zcela čerstvé.Obchod REMA 1000 hlásí stejné skvělé výsledky. Jørgen Nordtorp říká, že ventilátory PureAir

„Přispívají jak k eliminaci množství vyhozených potravin, tak k tomu, že je obchod zelenější!“ D dodává: „Zvláště u citlivé zeleniny, jako je květák a brokolice, sledujeme dvojnásobnou trvanlivost. Ale i u hrubé zeleniny je tu viditelně delší životnost.“

Jørgen se těší na nadcházející sezónu jahod, když nyní obchod využívá ventilátory Airius PureAir. Právě ty jsou po celý den vystaveny teplotním rozdílům a často jsou z velké části vyřazovány. Díky ventilátoru se ale tato situace výrazně zlepšila.

Dánské obchody s potravinami obvykle skladují veškeré čerstvé ovoce a zeleninu přes noc v chladných místnostech, aby je chránily před zatuchlým vzduchem v obchodech. Zaměstnanci REMA 1000 trávili každý den 20-30 minut přesunem zboží dovnitř a ven z těchto nočních skladů. Nyní, když je nainstalován systém Airius PureAir, zajišťuje ventilátor nepřetržitou cirkulaci vzduchu a vyrovnává teplotní rozdíly v úložišti.


"Vzduch se citelně osvěžil, takže nyní nemusíme každý den převážet většinu ovoce a zeleniny do a z chladírenského skladu, a tím ušetříme spoustu času," říká Jørgen. "Je to úleva, zejména proto, že jsou to obvykle nezkušení zaměstnanci, kteří by jinak museli pracovat během večera."

V důsledku úspěšné instalace Airius PureAir v prodejně Skovejj v Korsøru nyní REMA 1000 diskutuje o zavedení systému PureAir do všech svých dalších prodejen.

Pro ty, kteří se snaží zajistit bezpečnost svých pracovišť během pandemie COVID-19, nabízí řada Airius PureAir další úroveň v čištění vzduchu a povrchů.


Pro více informací nás neváhejte kontaktovat na info@airius.cz nebo na čísle + 420 602 312 175
12 zobrazení0 komentářů

Nejnovější příspěvky

Zobrazit vše