Vyhledat
  • Tým Airius

Jaký je rozdíl mezi aktivním a pasivním čištěním vzduchu?Pandemie onemocnění COVID-19 způsobila příliv několika systémů čištění vzduchu. Pasivní systémy filtrace vzduchu se zdají být těmi nejběžnějšími dostupnými systémy čištění vzduchu. Využívají starší technologie, jako jsou filtry nebo UV světla, umístěná uvnitř vzduchotechnických jednotek, klimatizačních potrubí nebo samostatných jednotek. Když vzduch prochází těmito systémy, filtry čistí vzduch ... Ale jak účinné jsou při zajišťování ochrany před přenosem virů?Podívejte se na dva různé scénáře, které se věnuji aktivnímu a pasivnímu čištění vzduchu, abyste získali přehled o tom, jak tyto systémy fungují a jak účinné jsou při čištění vzduchu, který dýcháme.


Scenář 1 - Pasivní systém


Sedíte v klimatizované kanceláři, školní třídě nebo kdekoliv na pracovišti a mřížka pro zajištění střídavého proudu je na jednom konci místnosti. Vy sedíte poblíž této mřížky. Pasivní filtrační systémy jsou obsaženy uvnitř AC systému. Někdo na druhém konci místnosti kýchne. Všechny patogeny, které jsou díky kýchnutí vyprsknuty do prostoru, putují místností až k mřížce zpětného vzduchu a prolétají tak skrze celou místnost, což znamená, že každý, kdo sedí v tomto prostoru, je nyní těmto patogenům vystaven. Jakmile se kontaminovaný vzduch dostane do potrubí, pokračuje do filtru HEPA nebo světelného systému UV-C, kde je upraven. Poté je znovu odeslán zpět do místnosti. Jakmile vzduch opustí filtr, může být okamžitě znovu kontaminován.


V rámci pasivních systémů je vzduch skutečně čištěn pouze krátkou dobu - kterou prochází filtračním systémem nebo UV-C světlem. A to jsou jen milisekundy. Zbytek času může být kontaminován, dokud se znovu nevrátí do filtru.


Aby byl tento typ systému účinný, musel by každý v prostoru sedět přímo u mřížky přívodního vzduchu, kde je menší šance na jeho znečištění. Kromě toho pasivní systémy čistí pouze vzduch a nikoliv povrchy. Je třeba se ptát, jak jsou povrchy udržovány čisté od patogenů při použití pasivního systému? Odpověď je zřejmá ... nejsou. Jediný způsob, jak udržovat povrchy čisté, je manuální práce, což je nákladný a nepraktický způsob.


Kromě toho je množství energie potřebné k protlačení vzduchu přes hustý filtr typu HEPA vysoké a mnoho AC systémů pro tento úkol není vybaveno, což má za následek značné zvýšení nákladů, aby došlo k plné funkčnosti.


UV-C světla, jakožto pasivní systémy, mají také mnoho omezení a limitovanou účinnost, pokud není splněno určité rozmezí kritérií. Tato omezení nejsou v reálném světě praktická.


Pokud potřebujete další vysvětlení účinnosti statických UV-C světel v klimatizačních systémech, kontaktujte „The Clean Air Company“.


Aktivní systémy však používají mnohem novější, praktičtější a efektivnější technologie.


Scenář 2 - Aktivní systém

Přístroj REME IONAktivní systémy, jak už jejich název napovídá, jsou „aktivní“. Nespoléhají se na žádné filtry ani statická UV-C světla. Aktivní systémy vyhledávají a ničí patogeny u zdroje a čistí vzduch přímo tam, kde je patogen vytvořen.


Sedíte u stolu a někdo blízko vás kýchá nebo kašle. V kvalitním aktivním čisticím systému bylo například kýchání nezávisle testováno, aby patogeny z něj tvořené před čištěním urazily méně než jeden metr. To se tedy výrazně liší od patogenů cestujících po celé místnosti, které následně infikují všechny obyvatele prostoru, než zmizí do pasivních filtračních systémů, které je následně na krátkou dobu opět vyčistí.


Aktivní čisticí systémy čistí vzduch a povrchy v celém prostoru nepřetržitě, zatímco je v provozu ventilátor klimatizace (nebo jednotka ventilátoru s aktivními součástmi čištění vzduchu). Jsou také extrémně energeticky efektivní a nespotřebovávají energii jako pasivní systémy.
177 zobrazení0 komentářů

Nejnovější příspěvky

Zobrazit vše